Przejdź do treści
Przejdź do stopki
Przejdź do Wydarzeń

Menu

100 lat temu w Wieliczce / WRZESIEŃ 1918

100 lat temu w Wieliczce / WRZESIEŃ 1918

DATA I GODZINA
Czwartek, 07 stycznia 2021
godz. 0:00  -  23:59

Treść

>>>WRZESIEŃ 1918<<<

A w Wieliczce, jak co miesiąc, „jarmark uprzywilejowany w królestwie Galicji, w wielkim księstwie krakowskim i księstwie Bukowińskim” odbędzie się w czwarty poniedziałek miesiąca, ale za to w każdy czwartek miesiąca wieliczanie mogą wybrać się na targ – informuje Haliczanin – kalendarz.
Jeżeli ktoś na targu nie zdoła zakupić jabłek i gruszek, nic straconego – można wybrać się do „realności” Ameryka i kupić je po okazyjnej cenie. A gdzież ta Ameryka w Wieliczce była? O bydło też nie trzeba się martwić, jeżeli ktoś jest w potrzebie, może się udać do Wojennej Centrali Handlowej – Spółki Zbytu Bydła i Trzody Chlewnej „Pecus” … we Lwowie, ot, 300 kilometrów po cielaczka. W odzież można było się zaopatrzyć już bliżej, w tzw. szafie ludowej, zorganizowanej np. w Wieliczce. Zajmuje się taka szatnia rozdzielaniem nagromadzonych przez Krajowy Zakład Odzieży towarów ludowych. Ciekawi też, czy „Intendantura Komendy wojskowej” Kraków dobiła targu  z niejakim Finkelsteinem w sprawie dóbr do wydzierżawienia.

„Ziemia Lubelska” i „Naprzód”  donoszą o strajkach salinarzy wielickich, którzy domagają się polepszenia swojego bytu pod groźbą porzucenia pracy. Z groźby nic sobie nie robiono uznając, że wojsko z pewnością da sobie radę z wydobywaniem soli. No cóż… nie dało. Ale strajk też wiele nie przyniósł korzyści salinarzom, za to podejrzewa się, że ktoś specjalnie górników salin podjudza do przeciągania strajków.

Chwali się, iż wieliczanie zawiązali już także komitet kwesty z okazji Tygodnia Opieki Legionowej, którego organizację przejęło nowopowstałe Towarzystwo Opieki Legionowej.  Z trwożliwych wieści… Kilka gazet wspomina jednocześnie o rozpoczęciu rozprawy dwóch przestępców, którzy w lutym w Łuczance (Łyczance?) niedaleko Wieliczki dokonali bandyckiego napadu rabunkowego na wiejskiego handlarza.

Opis wycinków z grafiki:
Źródło / Tytuł dziennika lub czasopisma, numer zeszytu, data wydania, strona z notatką

Skróty użyte w grafice:
JBC – Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra
MBC – Małopolska Biblioteka Cyfrowa http://mbc.malopolska.pl/dlibra
POLONA – Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona https://polona.pl/
IKC - Ilustrowany Kurier Codzienny

Zdjęcia

711192