Przejdź do treści
Przejdź do stopki
Przejdź do Wydarzeń

Menu

100 lat temu w Wieliczce / 12-18.04.1920

100 lat temu w Wieliczce / 12-18.04.1920

DATA I GODZINA
Czwartek, 07 stycznia 2021
godz. 0:00  -  23:59

Treść

>>> 12-18 kwietnia 1920 <<<

Wieliczanki dobrze sobie radzą organizując się w różne stowarzyszenia i w sól sobie dmuchać nie dają, nawet jak ktoś im bardzo chce. Polski Związek Zawodowy Chrześcijańskiej Służby Domowej istnieje od kilku miesięcy, ku początkowemu zdumieniu niektórych Pań, ale prawa obywatelskie już zyskał i dba, by odpowiednie dni wolne były, a z pracy można było się okryć, obuć i mieć sądy polubowne jeżeli trzeba. A panów na służbie domowej nie było? Panie z „Piasta” także przystąpiły do organizacji zawodowej chrześcijańskich robotników. Wisienką na torcie niech będzie, ze w konkursie tygodnika Warta poprawne rozwiązanie wysłała z Wieliczki nie jakaś „Poranek i Wieczór Majowy”, „Biały Narcyz” czy też „Malinka”, ale po prostu Baśka.

Gazeta Warszawska z 18 kwietnia zapowiada, iż wkrótce na posiedzeniu Sejmu obradować się będzie nad nowym podziałem administracyjnym dla Małopolski. W ramach  proponowanych  4 województw powstanie m. in.  Krakowskie, w którego skład ma wejść m.in.  powiat Wieliczka.

List zamieszczony na łamach Piasta jest dowodem na to, ze jeśli się niesprawdzoną rzecz puściło w obieg publicznie (z obowiązku obywatelskiego rzecz jasna), to nawet w dawnych czasach trzeba było pokornie za nią przeprosić publicznie (z obowiązku obywatelskiego rzecz jasna). Do przeprosin też będą zapewne skorzy opryszkowie terroryzujący wielickie wioski, jak tylko staną przed sądem, a wieść gminna niesie (i prasa), że staną wkrótce. Oby także udało się złapać rewolwerowców, którzy napadli na karczmę Salamona Zimmerstarcha w Sułkowie i  zrabowali mu oprócz pieniędzy znacznie wartościowszą garderobę.

W połowie kwietnia 1920 roku Państwowy Urząd Zakupu Artykułów Pierwszej Potrzeby podało informację, jak wyglądał obrót solą (przychód/rozchód), w tym wielicką, w ciągu pierwszego roku po odrodzeniu się Polski na mapach światach. Ciekawostka jednak znajduje się kilka linijek wyżej, gdyż Wydział Nafty w.w. urzędu informuje, że zapałek nabyto 2829 skrzyń! Za artykuły pierwszej potrzeby uchodziły także śledzie, ser i bryndza, marmelada, kakao, obuwie i oczywiście inne, już nie dziwiące obecnie towary. A gdyby ktoś był zainteresowany pogłębieniem zagadnienia handlu detalicznego oraz hurtowego w Polsce w kwietniu 1920 roku, można zerknąć do POLONY i tenże dokument wszystko wyjaśni.

Głos Narodu informuje, że 12 kwietnia zmarł Maryan Dydyński herbu Gozdawa, urodzony w Raciborsku w 1843 roku i zostanie pochowany na cmentarzu w Dziekanowicach w środę 14 kwietnia. O Panu Dydyńskim wspomnimy jeszcze raz przed końcem miesiąca.

Za tydzień kolejna dawka wieści z Wieliczki sprzed 100 lat!

Opis wycinków z grafiki:
Źródło internetowe / Tytuł dziennika lub czasopisma, numer zeszytu, data wydania, strona z notatką

Skróty użyte w grafice:
JBC – Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
POLONA – Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona
WBC – Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Zdjęcia

713352