Przejdź do treści
Przejdź do stopki
Przejdź do Wydarzeń

Menu

Promocja biografii Bolesława Wstydliwego na rozpoczęcie Dni św. Kingi

Promocja biografii Bolesława Wstydliwego na rozpoczęcie Dni św. Kingi

Treść

Z okazji rozpoczynających się Dni św. Kingi w Mediatece-Bibliotece Miejskiej w Wieliczce odbyło się spotkanie promujące książkę Karoliny Maciaszek „Bolesław V Wstydliwy książę krakowski i sandomierski 1226-1279. Długie panowanie w trudnych czasach”.
Spotkanie rozpoczęło się od projekcji spektaklu „Wiano św. Kingi”, który specjalnie na tegoroczne święto Miasta przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce.
W rozmowie o księciu Bolesławie Wstydliwym i jego czasach wzięli udział: dr Karolina Maciaszek, autorka publikacji, prof. dr hab. Krzysztof Bracha z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz prof. dr hab. Janusz Grabowski z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Spotkanie rozpoczął Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, który zwrócił uwagę, że po raz pierwszy podczas Dni św. Kingi rozmawiamy o jej mężu – księciu Bolesławie, który miał również duży wpływ na losy księżnej, a tym samym na dzieje Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczki.
Książka jest pierwszą w polskiej historiografii pełną biografią księcia Bolesława V Wstydliwego. Sylwetka księcia krakowskiego i sandomierskiego została w niej zaprezentowana na szerokim tle epoki. Rola Bolesława Wstydliwego w dziejach Polski XIII wieku była szczególna, a panowanie bardzo długie i naznaczone wieloma trudnościami. Autorka, Karolina Maciaszek, przedstawiła wszystkie sfery aktywności politycznej i gospodarczej władcy, opierając swoją narrację na gruntownej analizie źródeł historycznych i bogatej literaturze przedmiotu.
W dyskusji podjęte zostały m.in. tematy związane z rolą Bolesława Wstydliwego jako gospodarza, władcy i fundatora, ze szczególnym uwzględnieniem lokacji, polityki monetarnej i solnej. Nie zabrakło też miejsca dla idei odnowienia Królestwa Polskiego w XIII wieku oraz nowej interpretacji legendy o pierścieniu św. Kingi i udziału Bolesława i Kingi w dziele rozwoju górnictwa soli.
Mecenasem i patronem honorowym wydania publikacji jest Gmina Wieliczka. W najbliższych dniach książka będzie również dostępna do wypożyczenia w wielickiej bibliotece.

 

694624