Przejdź do treści
Przejdź do stopki
Przejdź do Wydarzeń

Menu

1. Wielickie Dyktando

Treść

„Sprawdzili się” i wygrali!!!

Ultra-Francuzi, tutti frutti, z bylekąd, jerzyki, bizneswomen, sacrum – oto największe zagadki I Wielickiego Dyktanda, które odbyło się 21 maja. Każdy mieszkaniec powiatu wielickiego, który chciał sprawdzić swoje umiejętności i zdolności ortograficzne mógł w ubiegłą sobotę przystąpić do konkursu. Spośród wszystkich zarejestrowanych uczestników wyjątkową wiedzą ortograficzną i znajomością reguł języka polskiego wykazał się Jan Chwalewski, który tym samym zdobył tytuł „Wielickiego Mistrza Ortografii”.

Podczas minionego weekendu w Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnym „Solne Miasto” w  Wieliczce odbyło się I Wielickie Dyktando organizowane przez Powiatową i Miejska Bibliotekę Publiczną w Wieliczce. Projekt, skierowany do mieszkańców powiatu wielickiego, miał na celu nie tylko szerzenie kultury i edukacji, ale również rozwijanie zainteresowania językiem, jako składnikiem dziedzictwa kulturowego. Organizator imprezy, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, swoimi działaniami chciała nie tylko zachęcić mieszkańców małej Ojczyzny do pracy nad poprawnością ojczystej mowy, ale przede wszystkim promować czytelnictwo wśród mieszkańców powiatu.
Ostatecznie o tytuł „Wielickiego Mistrza Ortografii” rywalizowało 130 osób. Wśród uczestników znajdowali się również wicestarostowie oraz wiceburmistrzowie oraz inni reprezentanci władz lokalnych. Spośród wszystkich uczestników najlepszy okazał się Jan Chwalewski, który dzięki wyśmienitej znajomości ciągle zmieniających się reguł ortograficznych zajął I miejsce otrzymując puchar Wielickiego Mistrza Ortografii 2011 oraz nagrodę – laptop. Miejsce II z tytułem Wicemistrza oraz tablet Ziio otrzymał Pan Adam Kisiel. Miejsce III w zmaganiach z ortografią i tytuł II Wicemistrza Ortografii zajęła Pani Monika Rachwał, która otrzymała miniwieżę. Wszyscy laureaci zostali obdarowani również słownikami ortograficznymi oraz książkami. Podczas Wielickiego Dyktanda nie zabrakło nagród niespodzianek, które z rąk organizatora przyjęli: najmłodszy uczestnik konkursu – Maciej Gonet oraz rodzina Słoninów, która pojawiła się na konkursie w najliczniejszym składzie.

Nad przebiegiem dyktanda i oceną czuwało jury składające się z wybitnych przedstawicieli naukowego świata Krakowa i Katowic: prof. zw. dr hab. Aleksandra Cieślikowa, prof. dr hab. Renata Przybylska oraz prof. zw. dr hab. Piotr Żmigrodzki. O profesjonalny odczyt tekstu zadbał krakowski aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego Grzegorz Mielczarek. Po ciężkich próbach ortograficznych, w oczekiwaniu na wyniki wszyscy uczestnicy mogli odetchnąć, pokrzepiając się   przekąskami przygotowanymi przez Pałacyk Wielicki oraz słuchając występów zespołu Acoustic Performance oraz uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia z Wieliczki.

Udział w I Wielickim Dyktandzie był nie tylko sprawdzianem własnych umiejętności, ale przede wszystkim dobrą zabawą. Było to pierwsze tak duże przedsięwzięcie,organizowane przez wielicką książnicę, które stało się również doskonałą okazją do promowania czytelnictwa i bibliotek.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł a także Starosta Powiatu Wielickiego Jacek Juszkiewicz. Impreza odbyła się dzięki finansowemu wsparciu sponsorów: Amar, Aramus, Grupa Press Art, Kopalnia Soli Wieliczka „Trasa Turystyczna”, Lobos, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, Mistma sp. j., MK System, Pałacyk Wielicki, Solne Miasto oraz Wydawnictwo Święty Wojciech.

Patronatu medialnego udzielili: Dziennik Polski, Panorama Powiatu Wielickiego, Przewodnik Katolicki, Radio Kraków, TV Kraków oraz portale Wrota Małopolski i Wywrota.pl.

718628